Menu

Ania biega

Biegać zaczęłam przypadkiem. Z czasem bieganie stało się nieodłączną częścią mnie. Więc - biegam bo lubię. I piszę o bieganiu, bo to też lubię. Kontakt: annap@post.pl

Jak tabliczka dobrej czekolady. „Szczęśliwi biegają ultra”, czyli biegowa książka roku

beautyandb

Skończyłam. Są takie książki, których nie da się, a nawet nie powinno się czytać na raz, jednym tchem. Takie,  które się smakuje jak kafelki ulubionej czekolady – żeby na dłużej starczyły, żeby dłużej czuć smak. Ale nawet najlepsza czekolada kiedyś się kończy, a najlepsza opowieść ma swój kres. I tak wczoraj dotarłam do ostatniej strony książki „Szczęśliwi biegają ultra” Magdy Ostrowskiej-Dołęgowskiej i Krzysztofa Dołęgowskiego. I z lekką konsternacją stwierdziłam, że łatwiej pisze się recenzje książek słabych – niż dobrych. Bo jak książka jest słaba, to trzeba napisać, dlaczego. A jak jest dobra – to jest dobra i każdy powinien ją przeczytać.

12065646_1024005414296848_7474184630924233558_n

„Szczęśliwi biegają ultra” są książką dobrą. I właściwie tu mogłaby się ta recenzja skończyć. To właśnie książka z gatunku takich, które smakuje się powoli. Połknięta na raz – jest niezła, ale może przytłoczyć. Danymi, faktami, intensywnością. Smakowana powoli pozwala dostrzec różne nutki smakowe, wątki, płaszczyzny, składniki, które w sumie razem tworzą wyjątkową harmonię.

I nie, to nie jest tak, że założyłam, że musi być dobra. Wręcz przeciwnie, podeszłam do niej z pewnym sceptycyzmem. Jak miło się rozczarowałam!

„Szczęśliwi biegają ultra” to pozycja która znakomicie wpisuje się w serię Galaktyki, w której ukazują się nie tyle poradniki dla biegaczy, co książki ludzi (lub o ludziach) z pasją, które wciągają historią, a jednocześnie mogą stanowić inspirację dla tych, którzy poszukują w bieganiu drugiego i trzeciego dna, nowych ścieżek, metod, recepty na życie. Albo – ostrzeżenia.

„Szczęśliwi biegają ultra”  to historia – porywająca i miejscami ujmująca – pary młodych ludzi, których życiowe ścieżki kiedyś się spotkały, a potem ze sobą splotły, a gdzieś w międzyczasie wplotło się w nie nierozerwalnie – bieganie. Nie jako dodatek, uzupełnienie, coś obok normalnego życia. Nie. Jako jego zasadnicza treść, jako życie właśnie. I wspólnego dojrzewania w tej pasji. Historia wcale nieoczywistych wyborów i decyzji.

I jest to historia bardzo szczera. Nie jestem pewna, czy wiele osób zdobyłoby się na aż taką otwartość. Może dlatego jest tak ujmująca – bo nie ma w niej ściemy. Nawet jeżeli niektóre sceny (tak, zwłaszcza te biegowe) wydają się zbyt piękne, zbyt słodkie albo – zbyt przerysowane – to właśnie dowód, że takie nie są. Nie ma w nich ściemy, nie ma wydumanych czy opisów kreowanych na siłę.   

A przy okazji jest solidna dawka wiedzy o biegach ultra i o bieganiu po górach (bo przecież nie każde ultra jest górskie i nie każde bieganie w górach to ultra). O historii takiego biegania i o tym, jak biegać, żeby robić to dobrze. O fizjologii wysiłku i o jego stronie mentalnej. O sprzęcie i o tym, jak powstawały buty do biegania po górach. O tym, jak się przygotować do „zwykłych” zawodów i jak może wyglądać droga do sukcesu albo przynajmniej do mety ekstremalnie trudnych, kilkudniowych etapówek. Jak się poddać na trasie i jak oszukiwać umysł, kiedy zmęczenie produkuje rzeczywistość alternatywną.

Jest też cały rozdział o diecie. Chyba najlepiej ilustrujący podejście autorów do tzw. złotych recept prezentowanych tu i tam. Bo są w tym rozdziale najszybsi polskich górskich ultra. I są ich diety - kompletnie różne, a jednak skuteczne. I nie ma wskazania – tak, ta droga jest słuszna, inne nie. Wręcz przeciwnie – spory fragment o diecie wegetariańskiej, którą stosuje Magda, jest właściwie ostrzeżeniem przed pułapkami diety roślinnej, na które powinni zwracać uwagę biegacze. I o tym, że to wcale nie jest takie proste – być biegaczem w polskich warunkach, nie jeść mięsa i nie mieć żadnych braków. A jednak można przy tym być wiernym własnym przekonaniom.

Jest też wreszcie gdzieś w tle, ale powracający nieustająco wątek tego, że taka pasja, która stała się całym życiem – jest niezwykle zaborcza. Że zyskując nieporównywalne z niczym innym przeżycia, wrażenia i emocje, trzeba się pogodzić z tym, że pewne rzeczy nam umkną, z niektórych świadomie zrezygnujemy albo po prostu pogodzimy się z tym, że ich nie będziemy mieć. Koszty są wymierne. Nie tylko dosłowne i finansowe (a o tym jak wyglądają finanse w polskich górskich biegach też się możemy sporo z tej książki dowiedzieć), ale są też te całkiem niematerialne. Rachunek zysków i strat różnie się plecie, ale dobrze mieć świadomość, że takie zaangażowanie to nie jest tylko jedna strona – ta z portali społecznościowych, publikacji czy rezenzji. Fajnie, że autorzy zdobywają się na taką szczerość. Szacun! I fajnie, że podsumowanie bilnasu wychodzi im na plus.

I tu mogłoby paść słowo „zazdrość”. Bo przecież autorom można pozazdrościć. Żyją swoją pasją, napisali świetną książkę, są razem, biegają, są szczęśliwi. Nie boją się spełniać marzeń. Ale jeżeli czegoś naprawdę można Magdzie i Krzyśkowi pozazdrościć – to raczej ich młodości, tego, że mają jeszcze mnóstwo czasu przed sobą. I tego, że tak fajnie razem dojrzeli w swojej pasji. No, dobra. I tych dwóch miesięcy w Boulder, gdzie pisali swoją książkę i gdzie chłonęli amerykańskie góry. Poza tym – można im tylko kibicować i trzymać kciuki za kolejne wyzwania, które sobie stawiają. W sumie nie miałabym nic przeciwko temu, żeby „Szczęśliwi…” doczekali się sequela – dobrych książek nigdy za wiele.

 

Magdalena Ostrowska-Dołęgowska, Krzysztof Dołęgowski, "Szczęśliwi biegają ultra", wyd. Galaktyka 2015. 

 

Marcin, czyli dlaczego #anianiebiega

beautyandb

To chyba już najwyższy czas napisać, dlaczego tak naprawdę Ania nie biega. Z dużą częścią znajomych i czytelników spotkam się pewnie dzisiaj na przedmaratońskim Expo albo jutro gdzieś za strefą mety. Tak, zamierzam być na stadionie, tym razem bez oficjalnej czy nieoficjalnej funkcji, bo w sumie każde okołomaratońskie zadanie, nawet stanie za metą przez dłużej niż pół godziny może przerosnąć możliwości mojego kręgosłupa.

Bo kręgosłup mam niewątpliwie dodatkowo dociążony. Oprócz mojej wagi, która zdecydowanie wykroczyła poza to, co się zdarzało kiedykolwiek do tej pory, musi poradzić sobie z niewielkim, ale jednak istotnym obciążeniem.

„Obciążenie” ma na imię Marcin. Tak przynajmniej wskazują wszystkie znaki, nie tyle na niebie i na Ziemi, co po prostu – na monitorze aparatu USG, chociaż młody pilnie strzeże swojej prywatności i dość długo nie zdradzał nic, co umożliwiałoby nadanie mu imienia. Marcinem został po trosze w związku z Marcinem Lewandowskim, bo padło też w naszej rodzinnej rozmowie imię Adam (wiadomo, było tuż po Pekinie), ale ponieważ wszystko wskazuje na to, że pojawi się na świecie gdzieś pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Świętem Trzech Króli (formalnie czekamy na niego tuż po Trzech Królach, ale… wiadomo) – więc Adam byłby niehumanitarny. Będzie więc Marcinem.

Póki co Marcin waży co prawda niespełna kilogram, ale troskliwa mamusia (czyli jednak ja) postanowiła mu zafundować solidny kokonik. Nawet nie chce mi się stawać na wagę, odchudzać się będę potem. Na wiosnę J W ciuchy, zwłaszcza te ze sportowej półki, już dawno się nie mieszczę.

Tak, wiem, stan odmienny, dla niektórych błogosławiony, to jeszcze nie powód, żeby nie biegać. I nie zabronił mi tego żaden lekarz (poza tym, który oglądał moje kolano na początku czerwca). Ani ten, który się mną zajmował przez wcześniejsze pół roku, a który za każdym razem mi powtarzał, że ciąża to nie choroba i nie ma powodu do zmiany trybu życia, ten sam, który na wiosnę pozwolił mi  na szybki powrót do aktywności, dzięki czemu mogłam pobiec w Półmaratonie Warszawskim. Ani doskonale znana w biegowym środowisku pani doktor, która kibicowała na półmaratonie, a teraz  zajmuje się nami, i która na każdej wizycie odpytuje mnie z aktywności fizycznej.

Właściwie biegania zabroniłam sobie sama. I to prawie od samego początku. Tak, ten półmaraton w Sopocie, na trasie którego spędziłam ponad dwie godziny, był pierwszym biegiem, kiedy już wiedziałam, że muszę nieco bardziej uważać. Uważanie okazało się strasznie… czasochłonne. Z kolejnych dwóch biegów – półmaratonu w Kielcach i Oleckiej Trzynastki – zrezygnowałam. Potem dostałam zielone światło na bieganie. Z tętnem tak do 150… Na drugi dzień pobiegłam 5 km w Warsaw Track Cup. Tętno… cóż. Na pewno było wyższe niż 150, zwalniałam i hamowałam jak się tylko dało, byłam ostatnia z ostatnich.

I doszłam do wniosku, że to nie ma sensu. To znaczy – zawody nie mają sensu. Nie w moim wykonaniu. Ale dalej w grę wchodziło bieganie rekreacyjne. I właśnie kiedy udałam się na taki bieg rekreacyjny – uszkodziłam sobie nogę. Tę historię już znacie. Z tym, że sama noga uniemożliwiła mi bieganie raptem przez jakieś 6 tygodni. Od połowy lipca mogłam próbować truchtać. Ale doszłam do wniosku, że to niekoniecznie musi być najlepsza forma ruchu, zwłaszcza, że waga, że słabsze mięśnie, że inny rozkład ciężaru ciała, że…

W każdym razie uznałam, że to jednak chodzenie z kijkami i siłownia oraz rowerek stacjonarny będą zdecydowanie bardziej sprzyjały bezpiecznemu zachowaniu formy.

Tak trafiłam do Gravitana w Adgar West na kluczowe dwa miesiące. Na całe szczęście spotkałam tam też dwójkę fajnych trenerów – Krzysztofa i Kasię. Krzysztof pomógł mi trochę w dobraniu pierwszych ćwiczeń, jeszcze bardziej rehabilitacyjnych, i dopilnował techniki przy niektórych. A potem przyprowadził Kasię, która pracowała z kobietami w ciąży i ułożyła mi cały zestaw ćwiczeń. Teraz mogę te ćwiczenia robić w domu. Pod warunkiem, że się zmobilizuję. Aha, bo karnet  do Gravitana w końcu się skończył…

Ale przede wszystkim staram się chodzić. Jeszcze nie tyle i nie tak regularnie jak bym chciała, ale staram się. W tym tygodniu też wreszcie po raz pierwszy od maja poszłam na basen. Wiadomo, żaden trening nie wchodzi w rachubę. Ale przynajmniej się poruszałam i odciążyłam kręgosłup. Tego będę potrzebować coraz częściej, więc pora się przyzwyczajać. Śpię ze specjalną poduszką, bo inaczej chyba nie przespałabym nocy, a przecież te bezsenne dopiero czekają ;-)

Marcin chyba lubi ruch, bo po takim aktywniejszym dniu on sam też jest bardziej aktywny.  Cały czas jednak jest we mnie jakaś irracjonalna obawa, żeby nie wydarzyło się coś, co może… No, w każdym razie ja mam świadomość swojego wieku (wiem, nie widać, ale mam te swoje lata). Dlatego może jestem nazbyt ostrożna. Wiem, że dla mnie/dla nas to właściwie ostatnia szansa, żeby móc się cieszyć z bycia rodzicami. O tym, o naszym „biegu po nowe życie” być może jeszcze napiszę przy innej okazji. Teraz został nam taki BPS, ostatnie trzy miesiące. Mamy jeszcze czynniki ryzyka, z którymi musimy się liczyć i na które kompletnie nie mamy wpływu. Na szczęście na razie wszystko jest w porządku i w miarę pod kontrolą. Powoli rozglądamy się za łóżeczkiem (rady mile widziane ;-))   

A ja planuję powoli przyszły sezon. Tak sobie myślę, że Półmaraton Warszawski… Chociaż może spotkamy się już wcześniej :)  A z niektórymi – na pewno dzisiaj i jutro.

pzuoutbnz15w_01_pkl_20150905_113136_1.jpg1225Na trasie Biegu Po Nowe Życie :) 6.09.2015

"Dziewczyny, na start!" Czyli o tym, że nie każdy musi od razu biegać maratony

beautyandb

Ale każdy autor powinien się zawczasu zdecydować, do kogo pisze i w jakim celu. Chociaż chyba trzeba zacząć od początku – czyli od tego, że po wysypie książek dla biegaczy – zrazu głównie poradników treningowych światowych sław i autorytetów nie zawsze udolnie naśladowanych przez rodzimych autorów (i nie mam na myśli Jerzego Skarżyńskiego, który jest jedyny i niepowtarzalny), potem biografii i książek o bieganiu (i okolicach) bohaterów biegowej wyobraźni ze świata, a bieżący sezon obfituje w… autorów z naszego podwórka, i to dosłownie podwórka, bo w większości znanych biegaczom blogerów i autorów znanych ze środowiskowych mediów.

Zaczęło się jeszcze w zeszłym roku od „I jak tu nie biegać” Beaty Sadowskiej. W tym pojawiła się najpierw „Szczęśliwi biegają ultra” Magdy Ostrowskiej-Dołęgowskiej i Krzysztofa Dołęgowskiego – biegowa książka roku Festiwalu Biegowego, potem - Kasia Żbikowska-Jusis i jej „Kobieta w biegu”, wreszcie dostajemy do rąk „Dziewczyny, na start!” napisane przez Katarzynę Karpę i jej mamę, Annę. Swoją drogą, to też jest ciekawe – polskie wydawnictwa postawiły na książki kierowane do pań…  I to zdaje się jeszcze nie koniec ;-) Do tej pory typowo kobiecym poradnikiem biegowym była książka Pauli Radcliffe „Sztuka biegania”. A w tym roku – istny wysyp.

Z książką „Dziewczyny, na start!” mam ten problem, że w pierwszej chwili wzięłam ją za poradnik. No, bo przynajmniej takie wrażenie sprawia. I tytułem, i układem rozdziałów, i wreszcie – tak wynika z informacji wydawniczych. Tymczasem mam wrażenie, że to przedłużenie bloga autorki z powtykanymi gdzieniegdzie poradami.

dziest

Zamysł zrazu robi wrażenie oryginalnego, bo piszą równolegle matka – która dopiero zaczyna przygodę z bieganiem i jej porady mogą być bardzo praktyczne dla osób, które zaczynają w starszym wieku, i córka – która biega od jakiegoś czasu i pełni rolę „trenera mamy”. Zaczyna się to wszystko fajnie, poradnikowo. I gdyby konsekwentnie do końca autorki pociągnęły taki układ, pewnie dostalibyśmy świetny poradnik dla szerokiej grupy biegających kobiet. Ale gdzieś po drodze gubi się proporcja pomiędzy poradami a opisami własnych doświadczeń głównej autorki (Katarzyna Karpa) , w tym nie zawsze doświadczeń, na których warto by się było wzorować – bo dobrze jest wytknąć błędy samej sobie – ale na blogu. W poradniku można je wypunktować, a nie skupiać się na nich, bo… czytelniczka zapewne dokładnie zapamięta właśnie błędy… Taki funkcjonuje ludzka percepcja i nic na to nie poradzimy.

Druga rzecz to fakt, że Katarzyna Karpa dość szybko połączyła swoją miłość do gór z bieganiem i poszła w kierunku dość specyficznej dyscypliny jaką są biegi na orientację. Z tradycyjnym bieganiem mają one niewiele wspólnego. Nie jestem pewna, czy osoby, które dopiero zaczynają bieganie (a do takich chyba jest kierowana książka), nie poczują lekkiej konfuzji, kiedy jeszcze w pierwszym rozdziale dostaną opis nocnego startu na 50 km z „podbijaniem punktów” po drodze… W rezultacie cały poradnik jest mocno „skrzywiony” w kierunku biegów na orientację, chociaż da się w nim odszukać i rady dotyczące „zwykłego” biegania.

Szkoda jedynie, że w całym poradniku poza samym bieganiem niewiele jest mowy o dodatkowych ćwiczeniach. A właściwie – jest mowa w trzech miejscach – dwa razy o siłowni (po jednym zdaniu, raczej w postaci konieczności zakupu karnetu;--)) i raz (przy przygotowaniach maratońskich) o wzmacnianiu korpusu. Dla biegacza, przynajmniej ulicznego, to trochę mało.

Niewątpliwie mocną stroną książki jest część dotycząca stroju i dodatkowych elementów wyposażenia. Niewątpliwie znajdą w niej sporo praktycznych rad przyszłe orientalistki i fanki biegów górskich. Jest też całkiem dobry rozdział z przepisami na jedzenie dla biegaczy. Tu w pełni rozumiem autorkę, mnie wystarczy dobre wybieganie 30 km w niedzielę, żeby przez następnych kilka dni przypominać odkurzacz…

Ale osoby, które truchtają po parku i dla których 5 km jest wyzwaniem… no cóż. Też znajdą kilka porad, szczególnie we fragmentach, które pisze mama autorki, ale… mogą się poczuć lekko zaniedbane. Bo przecież od pierwszego biegu na 10 km do górskiego ultra na orientację - to tylko krok. Tak przynajmniej wynika z układu książki. A co z tymi, których góry, ultra i znajdowanie punktów na mapie kompletnie nie kręcą? Tak, są jeszcze tacy ludzie. I nawet biegają…

„Dziewczyny, na start!” to specyficzny rodzaj poradnika. Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto jest jego adresatem. Bo jeżeli kobiety – to albo bardzo młode, takie, które nie mają żadnych zobowiązań, rodziny, które mogą sobie pozwolić, żeby co któryś weekend w miesiącu ruszyć w Polskę i wyłączyć się kompletnie z życia na kilkanaście, kilkadziesiąt godzin. Albo – chociaż w tle – te w wieku dojrzałym, ale sprawne, ruszające się, uprawiające jakieś rodzaje aktywności. Takie, które po 2-3 tygodniach truchtania mogą przebiec 10 km. Kobiety, które kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wstawały zza biurka tylko do obowiązków domowych, kobiety z dolegliwościami, wreszcie te z nadmiarowymi kilogramami, które chciałyby się ruszyć…

No, nie wiem. Ja bym się w tym poradniku nie odnalazła. Chociaż doskonale do mnie przemawia potrzeba pomalowanych paznokci na zawodach. Sama kiedyś robiłam manicure na lotnisku w Paryżu, czekając na przesiadkę do Dubaju ;-)   

Chociaż nie powiem, żeby książka mnie znudziła. A nawet więcej, czytałam ją z zaciekawieniem, trochę porównując do „Kobiety w biegu”. Trudno jednak porównywać te dwie pozycje, bo widać , że założenia były inne. Ale z przyjemnością przeczytałabym poradnik dla poczatkującej orientalistki albo – jak w przypadku „Kobiety…” - książkę po prostu o tym, jak zostać wicemistrzynią Polski w PIESZYCH maratonach na orientację. A tak odczucia mam ambiwalentne. Bo z 250 stron książki najciekawsze fragmenty nie mają nic wspólnego z jej poradnikowym charakterem.

Katarzyna Karpa, Anna Karpa „Dziewczyny, na start!”, Wydawnictwo Helion 2015

Fragment książki - http://pdf.helion.pl/dziest/dziest.pdf

 

Z innej perspektywy #anianiebiega

beautyandb

Poszłam sobie do lasu… Niby nic dziwnego, kto mnie bliżej zna, wie, że mieszkam 200 metrów od Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i  bywam w nim dość regularnie. Ale – właśnie. Nie tyle bywam, co „bywałam”. Bo – co też znajomi wiedzą – nie ma takiej siły, która by mnie zagnała do lasu po ciemku. Ergo od średniej jesieni do wiosny w lesie bywam (i biegam) tylko weekendy. A od początku tego roku mogę na palcach policzyć te weekendy. Słownie było ich trzy. Trzy styczniowe weekendy. A, i jeden w lutym jeszcze. I to by było na tyle. A zanim tak naprawdę zrobiła się wiosna – przestałam biegać i tym samym nie było powodu, żeby chodzić, a raczej biegać do lasu.

Z tym lasem to jest taka historia, że ja faktycznie po nim nie chodzę. Przez 6 lat mieszkanie te 200 m od lasu na spacerze byłam słownie cztery razy. Dwa razy w czasie Wielkanocy z rodziną, raz ze znajomymi i raz z małżonkiem na jakimś zimowym świątecznym spacerze. Las służy do biegania. Ewentualnie znakowania trasy biegu – tak, to się robi w marszu. To właśnie bieganie wyciągnęło mnie z komfortowego mieszkania niemal w centrum stolicy i kazało się wynieść na koniec świata, skąd wszędzie jest daleko, ale blisko do lasu i mazowieckich wydm. Ci, którzy mnie dłużej znają, bo na blogu tego chyba nie było, pamiętają historię o tym, jak kiedyś pojechałam na bieg na końcu świata – i za niespełna rok już na tym końcu świata zamieszkałam.

Nie od początku pokochaliśmy się z lasem. Pierwsze wyjścia najczęściej kończyły się błądzeniem i rozpaczliwym poszukiwaniem drogi powrotnej do domu albo chociaż w znane okolice. Najgorzej było w dni powszednie, kiedy zgubienie się mogło mieć… niemiłe skutki. Ale były też takie weekendowe wybiegania, kiedy po blisko dwóch godzinach tupania pytałam ewidentnie lokalnie zamieszkałych tubylców, w którą stronę do Starej Miłosny – i słyszałam odpowiedzi takie, że nic tylko siąść i płakać albo dzwonić po transport (-Pani, ale to w ogóle nie w tą stronę…  -Ale to daleko jest, z 10 kilometrów pewnie…). Dobrze, że mam jakiś wewnętrzny zmysł orientacji, który pozwalał mi w końcu wrócić do domu, bo mogłoby by być różnie…  

Z czasem jednak wypracowałam sobie swoje ścieżki – ta na godzinę, ta na godzinę dwadzieścia, pętla Wesołej Stówy, pętla maratonu w Starej Miłośnie, mniejsze pętelki, wielka pętla – czyli historyczna trasa Wawerskiego Krosu (kto jeszcze pamięta tę imprezę? Z niej też mam jakieś traumatyczne wspomnienia w związku z błądzeniem), trasa do Falenicy i z powrotem – wszystkie je znałam właściwie na pamięć, bez wahania skręcałam we właściwe ścieżki, jeżeli miałam więcej czasu – eksplorowałam nowe, szukając innych pętelek i tras. Zawsze z poczuciem, że najwyżej nadłożę kilometr czy dwa – co to jest…  

I nagle, po ponad półrocznej przerwie, wybrałam się do lasu. Nie, nie biegiem. Spacerem. No, spacerem z kijami, czyli dość szybkim marszem. W marszu człowiek więcej widzi, więcej zauważa, ma więcej czasu na kontemplację. Takiej na przykład przyrody. W lesie jeszcze nie widać jesieni, takie babie lato, rosa na trawie, niskie mgły, dopiero co wzeszłe słońce. Bajka. Poezja. Zdjęć nie będzie, bo nie wyszły. Żeby iść tyle, ile sobie zaplanowałam, w pewnym momencie skręciłam w jakąś ścieżkę. Chyba wcześniej nią nie biegałam. Albo może w biegu wyglądała inaczej. Mniej więcej wiedziałam, gdzie dobiegnę. Ups, dojdę.

Doszłam. Ale pod innym kątem wyszłam na kolejną ścieżkę. I mimo, że znaczek szlaku pokazywał zakręt, mimo znaczka Wawerskiego Krosu (ta trasa jest oznakowana, gdyby ktoś był chętny) – skręciłam dokładnie w przeciwną stronę. Bo mi coś nie pasowało. I musiałam przejść dobre 200 metrów, żeby się zorientować, że to nie jest dobry kierunek, i że najkrótsza droga do domu właśnie została za mną. I że… Zawróciłam pokornie do znaczka. Skręciłam jak nakazywał. Słońce wychodziło zza brzóz nad bagnem albo pozostałością po bagnie. Las mocno przesechł tego lata…

Ale nie o tym miałam. Tylko o perspektywie. Nie ważne, czy na co dzień działasz jak biegacz czy jak spacerowicz (no dobra, nawet marszer). Ważne, że kiedy zmieniasz perspektywę, musisz uważać na szczegóły. Inaczej łatwo o błąd. A kiedy się już pomyli ścieżki, czasami warto zawrócić 200 metrów niż nadkładać kilometr czy dwa. Bo to, co z punktu widzenia biegacza to nie ma większego znaczenia, dla marszera oznacza już spory kawałek i odpowiednio więcej czasu. To zupełnie inna perspektywa. Nie lepsza, nie gorsza – ale inna i lepiej o tym pamiętać, jeśli się nagle ją zmienia. Żeby jak najmniej błądzić.

Eh, na filozofowanie mi się zbiera od tego niebiegania…

10430466_1014168951947161_3352665474343017380_n

Faworyci nie dojadą... #anianiebiega

beautyandb

W Biegu 7 Dolin na dystansie 34 km faworytów wskazać się nie da. Nie dlatego, żeby nie było na liście startowej zdolnych biegaczy. Bo są. (…) Jest i Anna Pawłowska-Pojawa, doświadczona biegaczka i poczytna blogerka (ostatnio na biegowym głodzie!) czy Grzegorz Urbańczyk - zwycięzca pierwszej edycji Wings for Life Run – tak ładnie o mnie napisano w serwisie Festiwalu Biegowego. Aż się zarumieniłam z … przyjemności, ale też i zawstydziłam nieco, że – będę musiała zawieść te oczekiwania.

Bo w tym roku – i piszę t z niekłamaną przykrością – do Krynicy po prostu nie dotrę. Do niemal ostatniej chwili walczyłam ze sobą, a raczej prowadziłam wojnę serca z sercem – bo tu rozsądek nic nie miał do rzeczy, i w końcu zdecydowałam, że Krynica – poczeka, mam nadzieję, że poczekają też organizatorzy i za rok w większej sile rodzinnym teamem zjedziemy do tej mojej jesiennej stolicy.

SDC13503

Bo ja w ogóle uwielbiam Krynicę-Zdrój jesienią. Tą wczesną, właściwie jeszcze końcem lata, kiedy Festiwal Biegowy ściąga tu tłumy biegaczy, ale jeszcze kilka dni wcześniej można samotnie poodkrywać różne ścieżki i dróżki górskie, a czasami znaleźć nieużywane kawałki szosy, na których trening nabiega całkiem innego smaku. I tą jesienią późniejszą, na progu zimy, kiedy już po sezonie letnim, ale jeszcze przed zimą, kiedy pusto i chłodno – ale niemniej urokliwie. Od pięciu lat przyjeżdżamy do Krynicy co roku. Bywało, że i dwa razy w roku. Byliśmy nawet na tym festiwalu, którego nie było. Konia z rzędem temu, kto pamięta, o co chodziło?

Czuję się tam prawie jak w domu, znam uliczki, pensjonaty, hotele – i te luksusowe, jak Dr Irena Eris Hotel &SPA na samym końcu ul. Czarny Potok u stóp Jaworzyny, i te kolosy pamietające późnego Gierka, jak Panorama na górze, do której powrót zawsze jest wyzwaniem, i te małe prościutkie hoteliki  w zaułkach z parkingiem na 3 samochody. Zawsze tęsknię do pizzy z Węgierskiej Korony, do ich spaghetti, mimo że sypią w nie ser zbyt hojnie, unikam Hydropatii, bo się kiedyś zraziłam, polecam Gospodę u Krakowiaka, gdzie kwaśnica i pierogi są takie, że hej!, a ceny nie zwalają z nóg.

SDC13566

Naprawdę chciałam pojechać. No bo przecież nawet spacerkiem w półtorej godziny do Muszyny się dotoczę – to była pierwsza wersja, kiedy już było wiadomo, że z bieganiem może być pewien kłopot. A jak nie – urealniałam swoje plany – to może chociaż Bieg Kobiet, albo mila, albo… A może jakiś nordic walkig, przecież też jest w programie… No, tak, ale do Krynicy na spacerki z kijkami to jednak przyjeżdżają mocni zawodnicy, ja ze swoimi 10 minutami na km będę w ogonie… No, to będę, ale przynajmniej wezmę udział – tak to sobie tłumaczyłam. Kombinowałam i liczyłam…

 

Aż w końcu jeszcze raz spojrzałam na mapę. Policzyłam, ile jest z Warszawy do Krynicy. Ile będę tam jechać. Sama, bo akurat małżonek w weekend sędziuje, a z Memoriałem Kamili Skolimowskiej przecież nie mogę konkurować. No dobrze, wiem, mogłam poszukać towarzystwa na drogę. Ale ja średnim kierowcą jestem, a i auteczko chyba jakiegoś remontu się domaga… Jako pasażer… No cóż, w tej drodze mogłabym być trochę uciążliwa.

Potem spojrzałam w swój dzienniczek nietreningowy. Popatrzyłam w lustro i postanowiłam się ze sobą  szczerze pogadać. No i z tej rozmowy mi wyszło, że lepiej – przede wszystkim dla mnie – będzie, jak sobie tym razem zostanę w Warszawie. W intencji Krynicy zrobię jakieś wyspacerowania po lesie. Może pójdę na basen, bo wreszcie dostałam zgodę na pływanie (nie że treningi, tak rekreacyjnie).

A do Krynicy pojedziemy sobie za rok. Akurat małżonek powinien się wytrenować na życiówkę. A ja… cóż, może pobiegnę po tych górach…? Pewnie nie będę wtedy faworytką, ale już sobie obiecuję wiosnę solidnie przepracować ;-)

SDC13501

 

© Ania biega
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci